Licówki porcelanowe to cienkie płytki, które przykleja się do wierzchniej powierzchni zębów. Przeznaczone są głównie do poprawy wyglądu zębów – zmiana koloru, kształtu, wypełnienie ubytków. Warto jednak pamiętać, że licówki mogą także poprawiać funkcjonowanie jamy ustnej – na przykład korygując wady zgryzu.

Czym się różnią licówki ceramiczne od kompozytowych?

Licówki ceramiczne są wykonane z ceramiki, a kompozytowe – z kompozytu. Ceramika jest bardziej trwała i odporna na zmiany temperatury niż kompozyt, dlatego licówki ceramiczne są bardziej wartościowe i droższe. Kompozyt jest jednak bardziej elastyczny i łatwiejszy w naprawie niż ceramika, dlatego licówki kompozytowe są częściej wybierane przez pacjentów.

Ile kosztują licówki?

Cena licówek zależy od rodzaju użytego materiału, kształtu i koloru. Licówki ceramiczne są najdroższe, a kompozytowe – najtańsze.

Licówki czy implanty?

Implanty są trwalszym i bardziej wartościowym rozwiązaniem niż licówki. Są jednak także bardziej kosztowne i czasochłonne w wykonaniu. Dlatego implanty są częściej wybierane przez pacjentów, którzy mają większe problemy ze zdrowiem zębów.

Jak dbać o licówki?

Licówki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, należy o nie dbać tak samo, jak o naturalne zęby. Należy je myć regularnie szczoteczką i pastą dla dzieci, które służą do tego właśnie celu. Dodatkowo warto też używać płynów do płukania ust, które dodatkowo wzmocnią działanie szczoteczki i pasty, żeby licówki były jeszcze bardziej czyste i świeże. Licówki należy myć tak samo, jak zęby.